خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه

آشنایی با جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار دستی

آشنایی با جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار

جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار (SMAW) نوعی جوشکاری قوسی دستی است که در آن حرارت لازم برای جوشکاری، توسط قوس الکتریکی بین یک مفتول فلزی روکش شده که الکترود خوانده می شود و قطعه فلز پایه فراهم می شود. به همین دلیل این فرآیند گاهی جوشکاری برقی با الکترود نیز خوانده می شود. سوختن و تجزیه روکش الکترود، حفاظ گازی ایجاد می کند که انتهای الکترود، حوضچه مذاب جوشکاری، قوس و قطعه فلز حرارت دیده را از نفوذ هوا محافظت می کند. این حفاظ گازی باعث تثبیت قوس الکتریکی و همچنین کاهش پاشیدگی جوش و سهولت کار می شود. حفاظت بیشتر برای فلز مذاب در حوضچه مذاب، توسط پوششی از گل جوشکاری در حین عمل جوشکاری به وجود می آید.

فلز جوش، توسط مغزه فلزی الکترود تأمین می شود و این مغزه فلزی بر اساس طبقه بندی الکترود دارای خواص مختلفی است. روکش و فلز پر کننده خواص میکانیکی، شیمیایی، متالوژی و الکتریکی جوش را به مقدار زیاد کنترل می کنند.

آشنایی با جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار

قابلیت های جوشکاری قوس الکتریکی

تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار، ساده و قابل حمل و نسبت به تجهیزات لازم برای روش های دیگر جوشکاری ارزان قیمت هستند. با اجرای تمهیدات لازم جهت تهویه کافی، جلوگیری از آتش سوزی و دیگر خطرات موجود، این نوع جوشکاری می تواند در محیط بسته و هوای آزاد و در هر مکان و موقعیتی انجام شود.

الکترودهای روکش دار در جوش قوس الکتریکی از لحاظ خواص و مقاومت، قابل سازگاری با بسیاری از فلزات پایه می باشند. جوشکاری فولاد کم آلیاژ و کم کربن، فولاد زنگ نزن و فولاد اصلاح شده با این روش بسیار آسان می باشد و جوشکاری چدن و فولاد پر مقاومت با اجرای تمهیدات خاص در مورد پیش گرمایش و پس گرمایش، با این روش امکان پذیر است. همچنین جوشکاری آلیاژهای مس و نیکل با این شیوه امکان پذیر بوده ولی جوشکاری تحت حفاظت گاز با الکترود تنگستن، در این موارد ارجح است.

روش الکترود روکش دار برای فلزات نرم نظیر روی، برنج و قلع که نقطه جوش و نقطه ذوب پایینی دارند، کاربرد ندارد.

اصول کلی جوشکاری قوس الکتریکی

تجهیزات مورد استفاده در جوشکاری قوس الکتریکی در یک مدار جوشکاری، شامل ماشین جوشکاری، فلز پایه، کابل ها، انبر، الکترود و گیره اتصال به زمین می باشند. حرارت ایجاد شده توسط قوس الکتریکی، فلز پایه و الکترود مصرفی را به حالت مذاب در می آورد. گرمای قوس بسیار زیاد است، به گونه ای که دمایی معادل 3000 تا 5000 درجه سیلسیوس در مرکز قوس انداز گیری شده است. جوشکاری با تشکیل قوس الکتریکی در هنگام نزدیک کردن مغزه فلزی الکترود به قطعه فلز پایه آغاز می شود. حرارت حاصل از قوس الکتریکی، الکترود و سطح فلز را در مجاورت قوس ذوب می کند. سپس قطرات کوچک فلز مذاب از انتهای الکترود به داخل حوضچه مذاب بر روی سطح قطعه فلزی منتقل می شود.

در جوشکاری تخت این انتقال و جابجایی توسط نیروهای ثقلی، جاذبه مولکولی و کشش سطحی موجب انتقال قطرات فلز مذاب می شوند. به خاطر دمای زیاد قوس الکتریکی، فلز مذاب که به حالت روان درآمده است، فوراً از محل تشکیل قوس الکتریکی جابجا می شود. پس از آغاز جوشکاری، قوس در طول قطعه حرکت داده شده و عملیات ذوب و ترکیب فلزات پیشرفت می کند.

درباره ی مدیریت سایت

مطلب پیشنهادی

نقشه اتوکد معماری

نقشه اتوکد معماری و سازه ای ساختمان 6 طبقه تک واحدی

نقشه اتوکد معماری و سازه ای ساختمان 6 طبقه نقشه اتوکد معماری و سازه ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.